Flocks

Our Flock fellowship groups are smaller gatherings of LBC members and attenders from all affinity groups.  They meet once a month to discuss sermons and fellowship across affinity groups.  Check the LBC Calendar to see when the flocks will be meeting.  Each flock does things a little differently, but all are a great way to get to know other believers at LBC.

Flocks Worksheet (Right Click): Download

WEDNESDAY

BETA FLOCK (MIRA MESA)
Time: 6:00 PM
Host: Roger and Grace Alcaraz
Leader: Roger Alcaraz
Email: rogeralcaraz@gmail.com

LAMBDA FLOCK (POWAY)
Time: 6:30 PM
Host: Sam and Stephanie Chung
Leader: Sam Chung
Email: samuel.chung91@gmail.com

OMEGA FLOCK (MIRA MESA)
Time: 6:30 PM
Host: PENROD House
Leader: Patrick Cho
Email: pastorpatrick@gmail.com


THURSDAY

GAMMA FLOCK (RANCHO PENASQUITOS)
Time: 7:00 PM
Host: Randy and Elaine Sarmiento
Leader: Randy Sarmiento
Email: dizzyd101@gmail.com


FRIDAY

ALPHA FLOCK (DEL SUR)
Time: 6:00 PM
Host: Johnny and Mimi Kim
Leader: Johnny Kim
Email: jkim5555@me.com

DELTA FLOCK (SORRENTO VALLEY)
Time: 6:30 PM
Host: WATERIDGE
Leader: Josh Liu
Email: liu.joshuac@gmail.com

EPSILON FLOCK (POWAY)
Time: 6:30 PM
Host: Hansol and Angella An
Leader: Hansol An
Email: hansolan@gmail.com

ZETA FLOCK (SCRIPPS RANCH)
Time: 6:30 PM
Host: Joseph and Jenny Paglinawan
Leader: Joseph Paglinawan
Email: jiginc88@gmail.com

THETA FLOCK (4S RANCH)
Time: 6:30 PM
Host: Min and Jane Kim
Leader: Min Kim
Email: mckim_3@yahoo.com

IOTA FLOCK (RANCHO BERNARDO)
Time: 6:00 PM
Host: Brian and Beverly Chan
Leader: Brian Chan
Email: bchan1127@gmail.com

KAPPA FLOCK (ESCONDIDO)
Time: 7:00 PM
Host: Cesar and Andrea Vigil-Ruiz
Leader: Cesar Vigil-Ruiz
Email: jn316niv@gmail.com

MU FLOCK (RANCHO BERNARDO)
Time: 6:00 PM
Host: Thomas and Karen Fong
Leader: Thomas Fong
Email: konyip@gmail.com

NU FLOCK (RANCHO SANTA FE)
Time: 7:00 PM
Host: Ken and Jami Baar
Leader: Ken Baar
Email: kwbaar@gmail.com

XI FLOCK (MIRA MESA)
Time: 7:00 PM
Host: Stephen and Hanka Rodgers
Leader: Stephen Rodgers
Email: stephen.d.rodgers@gmail.com

OMICRON FLOCK (RANCHO PENASQUITOS)
Time: 6:30 PM
Host: Jin and Grace Lee
Leader: Jin Lee / John Yi
Email: jinlee1973@gmail.com / jyi858@gmail.com

PI FLOCK (MIRA MESA)
Time: 6:30 PM
Host: John and Kristie Rudolph
Leader: John Rudolph
Email: johnkristie143@gmail.com

PHI FLOCK (SORRENTO VALLEY)
Time: 7:00 PM
Host: Alex and Maria Ko
Leader: Alex Ko
Email: alexko@gmail.com

CHI FLOCK (SCRIPPS RANCH)
Time: 6:30 PM
Host: Peter and Jinny Lim
Leader: Peter Lim
Email: peterlim@yahoo.com

PSI FLOCK (4S RANCH)
Time: 6:30 PM
Host: Kevin and Mabel Tse
Leader: Kevin Tse
Email: ketse0623@gmail.com

RHO FLOCK (ENCINITAS)
Time: 7:00 PM
Host: Dennis and Laurie Su
Leader: Dennis Su
Email: dennissu@gmail.com

SIGMA FLOCK (CARMEL MOUNTAIN)
Time: 6:00 PM
Host: Chris and Kaitlyn Tou
Leader: Chris Tou
Email: touer21@gmail.com


SATURDAY

ETA FLOCK (LA MESA)
Time: 9:30 AM
Host: Kyle and Joyce Grindley
Leader: Kyle Grindley
Email: krgrindley@gmail.com